Úzkosti pramení z mnohých životných situácií. Ako začínajú?

Úzkosť sa radí medzi tzv. civilizačné choroby. Stretáva sa s ňou stále viac ľudí. Odkiaľ pramení? Spravidla nie je vrodená, úzkosť môžeme získať úplne nenápadne. Postupuje plazivo bez toho, aby sme si ju všimli. Skôr registrujeme jej príznaky, ako sú napríklad búšenie srdca, tras rúk, ťažké dýchanie, nevysvetliteľné potenie, vnútorný nepokoj a pod. Spočiatku sa spravidla jedná o protistresovú reakciu a po odznení stresu vymizne. Problém však nastane, pokiaľ úzkosť pretrváva a naberá na sile. Je natoľko zákerná, že dokáže človeka vyradiť zo spoločnosti. Ako vzniká a ako sa proti nej brániť?

Aké životné situácie môžu vyvolať úzkosť?

Úzkosť sa vyskytuje v mnohých rôznych situáciách. Niekedy býva spojená s konkrétnymi udalosťami, ako napríklad profesijný rozhovor, skúška či vystúpenie pred ľuďmi. Volajme aj iné situácie: Narodenie dieťaťa, rozvod, syndróm vyhorenia či úmrtia blízkej osoby. Avšak tento úzkostný stav máva korene aj v detstve a môže byť spojený s traumami či zneužívaním. Liečba úzkosti v týchto prípadoch dokáže klientom veľmi pomôcť. Dôležité je pochopenie celého problému nielen „na vrchu“, ale hlavne vo vnútri tela a duše.

Ako sa proti úzkosti brániť?

Existuje mnoho spôsobov, ako bojovať s úzkosťou. Pokiaľ si pripadáte natoľko silní, že s úzkosťou sami zatočíte, potom sú vhodné rôzne relaxačné cvičenia, meditácia, joga a riadené hlboké dýchanie. Tieto metódy slúžia na zníženie napätia a uvoľnenia mysle. Ak ale vaša úzkosť vystúpila do takých rozmerov, že ju sami nezvládate, už sa netrápte, pretože pomoc existuje!

Pomôcť môžu napríklad skúsení odborníci, avšak aj k tým choďte s odhodlaním a túžbou urobiť ten prvý krok vedúci k znovu šťastnému životu. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch pomáha pravidelné dochádzanie na terapie, v iných sa do hry môžu dostať aj liečebné, avšak veľmi upokojujúce pobyty.