Veľký počet opakovaní pri cvičení. Čisla hrajú roli
Váháte, ako presne nastaviť cvičebný plán? Nie je divu. Každý odborník odporúča iný počet sérií a opakovaní v nich. Liší se i pauzy na vydechnutie. Čo skúsiť jednoduchou pomôckou, kedy sa budete orientovať podľa svojho veku?
Čísla v hlavnej roli
Je pochopitelné, že na samom začiatku budete mať silu ani energiu pustiť sa do dvadsiatich opakovaní v piatich sériách. Je třeba prispôsobiť náročnost tréninku aktuálnej fyzickej kondícii. To si ale veľa ľudí neuvědomuje a vyšší počet cvikov spôsobuje v nízkej kvalite. To potom vedie k nulovým výsledkom a bolesťou zad a svalov. Je to začarovaný kruh.
Ako na to?
Sú dva overené spôsoby, ako postupovať a vytvárať cvičebný plán. Ten prvý je založený na vlnách, kedy počet opakovaní chvíľu stúpa a potom zase aj cez vyššiu fyzičku klesajú, aby sa telo regenerovalo, ale zároveň ste nelelkovali.
Vlnobití
Prvý deň urobíte desať dřepov vo troch sériách a každý deň vyvyšujete až do pätnástich, vždy vo troch sériách. Šestý deň klesáte na jedenásť a tentokrát stúpate do šestnástich opakovaní v troch sériách. Potom sa prepadnete na dvanásť a vyšplháte sa na sedemnásť. Takto môžete pokračovať, čo vám sila a fyzička dovolí. Nezabudnite, ale zaraďte si pravidelné prestávky a dni, keď necháte telo plne odpočinúť. Permanentná závažnosť mu nesvedčí, veda k pretíženiu a riziku úrazov sa prudko zvyšuje.
Veľmi ako zaujímavá hodnota
Ak nechcete zaoberať zložitými počty a pamätať si alebo si dokonca zapisovať výsledky, riaďte sa len svojim vekom. Dá sa to samozrejme aplikovať jen do určitého věku, ťažko by senior prováděl sedmdesát opakování, ale môže to poslúžiť ako jednoduchá pomôcka pre jednoduché cviky ako sú drepy, úklony alebo výskoky. Rovnako dobre číslo poslouží pre cviky v tenzii ako je plank alebo stopovanie času pre skoky cez švihadlo alebo kruhový tréning.
Není třeba vymýšlet nic zložitého. Sice vás nečaká veľký pokrok, ale udržíte si tak fyzičku aj so stúpajúcim počtom svíček na narodeninovom dortu.