Výhody a nevýhody sklenených hrncov
Do každej kuchyne patrí samozrejme kuchynské zariadenia. Je však teraz otázkou, čo to vlastne kuchynské zariadenia je. Do tejto skupiny patrí rozhodne príbory, tanieriky a samozrejme aj hrnce, bez ktorých by sme sa nemohli pustiť do varenia. Ponúka sa ale teraz otázka, aké hrnce si zaobstarať. Predsa len na trhu je toľko rôznych variantov hrncov, že len čert by sa v nich vyznal. Zamerajme sa teraz na sklenené hrnce a prezraďme si, aké sú ich výhody a nevýhody.
Sklo do kuchyne a všeobecne do gastronómie patrí. To vedeli už starí Rimania, mali napokon pravdu už vtedy. Dnes sa využíva takzvané varné sklo, z ktorého sa vyrába napríklad zapekacej misy, tiež hrnce, varné kanvice alebo trebárs aj zaváracie poháre.
Pokiaľ hovoríme o varnom sklu, hovoríme o tvrdom materiálu, ktorý je veľmi odolný voči vysokým teplotám. Dokonca sa nebojí ani priameho zahrievania. Všeobecne možno povedať, že sa rozlišujú dva druhy varného skla, a síce boritokremičité varné sklo, ktoré vydržia teploty siahajúcu až do 300 stupňov Celzia, a borosiliktové varné sklo, ktoré vydržia teploty až do 530 stupňov Celzia.
Výhody sklenených hrncov
Zamerajme sa teraz na výhody sklenených hrncov, ktorých je pomerne veľa. Sklenené hrnce sú chemicky stále, navyše idú vysoko odolné voči účinkom vody, pary a tiež kyselín. Jedná sa o hladký materiál, sklenené hrnce sú neporézne a neprijímajú žiadne pachy.
Obrovskou výhodou je fakt, že jedlo v zapekacej mise pokojne môžete aj servírovať, nemusíte ho zo zapekacej misy dávať na tanier. Naviac sklo umožňuje aj varenie v mikrovlnnej rúre.
Nevýhody sklenených hrncov
Všetko má svoje výhody aj nevýhody, u sklenených hrncov tomu nie je inak. Sklenené hrnce môžu napríklad prasknúť, a to vplyvom tlaku, odretie alebo nárazu. Prasknú najčastejšie vtedy, kedy ho horúci položíte na mokrý alebo studený povrch.