Závislosti modernej doby
Moderná doba so sebou prináša veľa noviniek, okrem iného aj veľa moderných závislostí. Aké sú skryté riziká a nebezpečenstvá, sa pozrieme v našom dnešnom článku.
Závislosť na nakupovanie
Moc radi nakupujete a prináša vám to pocity šťastia? Vyrážate s veľkou obľubou vo voľnom čase do nákupného centra a bezhlavo vždy miniete veľkú veľa peňazí? Ruku na srdce, niekedy kupujeme veci, ktoré naozaj vôbec nepotrebujeme. A niektorí z nás sú už na nákupoch závislí. Štatistiky označujú shopaholismus za narastajúcu a jeho výskyt je teraz na 6% populácie.
Shopaholismus alebo tiež omniománie sa najčastejšie prejavuje veľmi nutkavú túžbou po nakupovanie. S tým sú aj úzko spojené pocity úzkosti a neistoty. Ak shopaholiků nemôže práve nakupovať, začne sa u neho objavovať nervozita a podráždenie. Akonáhle ale vyrazí na nákup, kde väčšinou nakúpi veľa zbytočností, sa u neho prihlási obrovský a neutíchajúci pocit viny. Žiadaný pocit uspokojenia po nákupe trvá u závislých jedincov iba krátku dobu a to vedie k opätovnému nakupovanie. Potreba je tak nutkavá, že dôjde často k dlhu. Závislosť začnú postihnutí jedinci riešiť až vo chvíli, keď sa im rúcajú súkromný život.
Závislosť na plastických operáciách
Závislosťou na plastických operáciách pribúda. Aj keď je osoba najkrajšie, sama sebe sa nepáči a neustále hľadá na sebe ďalšie nedostatky, ktoré si následne necháva vylepšiť za pomoci plastických chirurgov. Potom investuje do svojho vzhľadu obrovské sumy peňazí, čas i energiu, a opäť sa veľmi často zadlžujú.
Hlavným úskalím je prehnané očakávania, že spolu s plastickou operáciou sa zmení celý život. Už pár týždňov po danom zákroku sa vždy dostaví veľké sklamanie a pocit, že telo stále dokonalé. Roztáča sa tak neskutočný kolotoč ďalších operácií. Porucha sa nazýva dysmorfofobie, teda chorobná nespokojnosť so svojím vlastným telom. Človek trpiaci dysmorfofobií má značne skreslené a mylné predstavy o svojom vzhľade. Touto poruchou trpí 1% populácie.
Závislosť na internete
Bez internetu sa dnes zaobíde málokto. Ak však internet vyhľadávate hneď ráno po prebudení a ani dovolenku bez neho nie ste schopní stráviť, môže sa už jednať o závislosť. Koľkokrát sa vám stalo, že ste si sadli k svojmu počítaču v úmysle stráviť na internete iba pár minút, ale bolo z toho niekoľko hodín? Toto už práve dokazuje vašu závislosť. Často sa závislosť na internete prejavuje v na sociálne siete, erotické stránky alebo hry. Najčastejšie sa tento druh závislosti vyskytuje medzi ľuďmi do 25 rokov. Už 6% populácie uviedlo, že sa ich závislosť na internete veľmi negatívne podpísala práve na ich partnerskom vzťahu a rodinných vzťahoch.
Závislosť na cvičenie
Ďalšou častou závislosťou je túžba po ideálnom tele, ktorá mnohokrát úzko súvisí práve so závislosťou na cvičenie. Závislosť sa objavuje často v súvislosti s diétami a poruchami príjmu potravy. Ak sa pravidelne venujete nejakému športu, ešte nemusí ísť o závislosť. Akonáhle ale začne cvičenie negatívne ovplyvňovať celkový zdravotný stav človeka a obmedzovať osobné aj profesionálny život, závislosť môže byť aj životu nebezpečná a hrozí ochorenie a kolaps organizmu.
Závislosť na cukre
Vedci zatiaľ nedokázaliexistenci závislosti na čokoláde, ale o cukre to platí. Je zaujímavé, že podľa odborných štúdií je závislosť na cukre o mnoho ťažšie a vážnejšie, než na heroíne či kokaínu. Závislosť na cukre je už u 11% populácie. Z takejto závislosti je často cukrovka a kardiovaskulárne ochorenia. Štatistiky dokazujú, že každý človek priemerne za deň prijme 22 lyžičiek cukru, ale ideálne množstvo cukru je maximálne 6 lyžičiek za deň u žien a 9 lyžičiek cukru u mužov.