Zdravé stravovanie nemusí byť drahé! Stačí vedieť, ako na to

Veľa ľudí si ako novoročné predsavzatie dá to, že schudnú. Potom ale dôjdu do obchodu a vidia, aké strašné ceny najmä zeleniny sú. Vari je to možné, že cena šalátu sa blíži päťdesiatim korunám? A to ich môže od zdravého stravovania odradiť. Radšej si nakúpia lacné, aj keď kalorické a nezdravé produkty. Avšak ľudia, ktorí jedia zdravo, majú svoje triky, ako na to.

Používajte mrazničku

Niektoré druhy zeleniny, ako je brokolica, karfiol či pór je možné zamraziť. Preto je dobré to využiť vtedy, ak sú v zľave, alebo keď je ich cena ešte nízka. Tiež môžete zeleninu nakupovať mrazenú – v niektorých prípadoch je lacnejších ako čerstvá zelenina. A môže byť tiež zdravšia (čerstvá zelenina obsahuje dusičnany, pri mrazenej je kvalita viac kontrolovaná). Niektoré jedlá, ako sú napríklad polievky, si môžete zamraziť a použiť o niekoľko týždňov neskôr.

Zamerajte sa na strukoviny

Strukoviny, ako sú fazuľa, rôzne druhy šošovky, cícer, nie sú príliš zdravé. Napriek tomu ale obsahujú vysokú nutričnú hodnotu. Majú napríklad vysoký obsah bielkovín, vlákniny a malé množstvo tuku. Ich výhodou je to, že sú často v zľave, a navyše ich môžete skladovať dlhodobo. Pre zdravé a lacné stravovanie sú teda úplne úžasné! Okrem klasických druhov môžete využiť aj tie menej známe, ako je fazuľa adzuki či mungo, čierna šošovka. Nezabudnite, že si z nich môžete pripraviť aj klíčky, čo je ďalší veľmi lacný, a ešte výživnejší variant stravovania.

Varte doma

Je samozrejmé, že pokiaľ si jedlo pripravujete doma, vyjde vás lacnejšie, než keď chodíte do reštaurácie. V niektorých prípadoch môže byť aj závodné stravovanie v zamestnaní tým drahším variantom. Pokiaľ si budete variť doma ušetríte, a navyše máte pod kontrolou množstvo prijatých kalórií. Obed do práce si môžete uvariť deň vopred. Väčšina zamestnaneckých jedální už disponuje mikrovlnnými rúrami.